Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_02
  • slajd_06
  • Slajd_01
  • slajd_05
  • Slajd_03
  • slajd_04
Reklama

Cracovia Cantans - fotorelacja

Email Drukuj

W pierwszych dniach czerwca Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA im. Jana Orszulika w Strumieniu zaprezentował swoje śpiewacze umiejętności podczas III Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans...

 

Aby znaleźć się w gronie uczestników tego jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce, Lutnia musiała przejść przez sito eliminacji. Tym sposobem, samym udziałem w konkursie, znalazła się w gronie 29 najlepszych chórów reprezentujących światową czołówkę.

Konkurs został podzielony na rywalizację w obrębie 8 kategorii, Lutnia startowała w kategorii G – muzyka sakralna, jak się później okazało była to najmocniej obsadzona grupa. Wśród swoich przeciwników strumieński chór miał chóry z Czech, Rumuni, Norwegi, Singapuru, Polski i dwa chóry ze Słowenii.

Podczas przesłuchania Lutnia wykonała Bogurodzicę w opracowaniu strumieniaka, Tomasza Stobierskiego – utwór ten zrobił ogromne wrażenie na jurorach. Następnie Kościół Piotra i Pawła w Krakowie wypełniło Swiatyj Boże Piotra Czajkowskiego i Adoramus Te, Christe Gaspariniego. Na zakończenie repertuaru Lutnia wykonała żywiołowe Salmo 150 Aguiara.

Zejście ze sceny zawsze wiąże się dla chóru z ogromnymi emocjami i nasuwającym się pytaniem - jak było? Na szczęście Lutnia miała wśród publiczności swojego człowieka w osobie pana Krzyśka Wójtowicza, który obserwował wszystkie występy i stwierdził, że pokazaliśmy klasę.

Na tym jednak nie zakończyła się przygoda z krakowskim festiwalem, albowiem w sobotę, 2 czerwca Lutnia podczas dodatkowego koncertu w Kościele Pijarów, po występach chórów z Norwegii i Słowenii zaprezentowała swój repertuar, zbierając gromkie brawa i owacje na stojąco.

W niedzielę 3 czerwca członkowie chóru zebrali się na rynku w Strumieniu podczas Staromiejskiej Wiosny i przy rytmach muzyki zespołu 8 lat w Tybecie czekali na wieści z Krakowa – w filharmonii bowiem reprezentacja zespołu z dyrygentką Basią Garus czekała na werdykt. Międzynarodowe jury w składzie prof. Andrea Angelini (Włochy), Irina Roganova (Rosja), Carmen Moreno (Hiszpania), Marcus Moszny (Szwecja) i prof. Romuald Twardowski (Polska) postanowiło przyznać III nagrodę strumieńskiej Lutni. Na pierwszych dwóch miejscach uplasowały się zawodowe chóry z Singapuru i Słowenii. Składając dyplom i gratulacje Barbarze Garus jury pogratulowało wysokiego poziomu wykonawstwa i III lokaty w najtrudniejszej grupie festiwalowej.

Kilkumiesięczna praca całego chóru i dyrygentki nie poszła na marne, a Lutnia swój kolejny sukces dołożyła do dotychczasowych, sporych już osiągnięć.

 

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk