Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_02
  • Slajd_03
  • slajd_05
  • slajd_04
  • slajd_06
  • Slajd_01
Reklama

Dwa miliony na pompownię

Email Drukuj

Ważną inwestycję dla Gminy Strumień realizuje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Modernizację przechodzi pompownia w Strumieniu...

 

 

To ważna inwestycja dla gminy Strumień. – To długo oczekiwana przez nas inwestycja. Pompownia w Strumieniu odgrywa znaczącą rolę, zwłaszcza przy zagrożeniu powodziowym. Jej modernizacja z pewnością będzie znaczącym zabezpieczeniem. Chce podziękować, Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów, że pomimo tak dużego potrzebnego na realizację wkładu finansowego udało się podjąć tę inwestycję. Na jej realizację czekaliśmy nie tylko w Strumieniu, ale również czekali mieszkańcy okolicznych miejscowości – mówi Anna Grygierek Burmistrz Strumienia.


Inwestycja kosztuje 2 miliony złotych. Tak gruntowna modernizacja jest przeprowadzana po raz pierwszy od wybudowania pompowni - 60 lat temu, wtedy kiedy powstało Jezioro Goczałkowickie.
Z punktu widzenia i miasta i zabezpieczenia zbiornika, modernizujemy technologicznie i technicznie istniejąca od początku działalności Zbiornika Goczałkowickiego przepompownię Strumień. Zadaniem przepompowni jest przepompowywanie wody zbierającej się na obszarach depresyjnych w stosunku do zbiornika od strony północnej. Te tereny obejmują też część gminy Strumień z tego punktu widzenia dla gminy jest to istotna inwestycja, zwłaszcza w trakcie powodzi, kiedy jest tej wody więcej. Choć w normalnych warunkach też pompownia pracuje, z tego względu, iż układ terenowy po wybudowaniu Zbiornika Goczałkowickiego jest taki, że cieki które kiedyś w naturalny sposób wpływały do Wisły nie mogą tego uczynić ze względu na różnicę wysokości i to pompowanie jest konieczne, nawet w sytuacji kiedy nie ma powodzi – stwierdza Marek Czechowski, dyrektor pionu produkcji GPW.


Modernizacja polega przede wszystkim na unowocześnieniu urządzeń technologicznych czyli pomp, które będą pracowały w systemie automatycznym. - Została zwiększona ich wydajność, co też ma znaczenie przy spływach powodziowych, czy wezbraniowych. Dodatkowo przewidujemy możliwość sterowania automatycznego, jak również modernizacja obejmuje część energetyczną od strony zasilania w prąd elektryczny, przystosowujemy również układ do zasilania agregatem prądotwórczym, który w sytuacji zaniku napięcia będzie mógł być dostarczony i podłączony do tej instalacji, dzięki temu pompy będą pracowały niezależnie od tego czy sieć energetyczna będzie zasilana prądem czy nie. Jest też część hydrotechniczna, technologiczna polegająca na remoncie i usprawnieniu basenów napływowych i rurociągów tłocznych, które odprowadzają wodę do zbiornika – dodaje dyrektor Marek Czechowski.
W planach GPW jest również modernizacja pompowni w Zabłociu. Z kolei pompownia w Strumieniu ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2017 roku.

 

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk