Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_03
  • slajd_06
  • slajd_05
  • slajd_04
  • Slajd_02
  • Slajd_01
Reklama

Lutnia zrealizowała projekt

Email Drukuj

Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA im Jana Orszulika w Strumieniu właśnie zakończył realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Realizacja działań była możliwa dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, bowiem to do niego LUTNIA skierowała projekt pt.: Udział w międzynarodowym festiwalu chóralnym, poprzedzony próbami, uszyciem strojów, zakupem pokrowców oraz rejestracja materiału dźwiękowego przez członków Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia im. Jana Orszulika w Strumieniu...

 

Operacja składała się z kilku etapów - na przełomie sierpnia i września odbyło się zgrupowanie wokalne Chóru. Zintensyfikowane próby pod okiem czterech instruktorów pozwoliły 30-sto osobowej grupie chórzystów na szybkie opanowanie nowego repertuaru oraz indywidualną pracę nad emisją głosu. Niewątpliwie, warsztaty te miały nieocenione znaczenie, gdyż umożliwiły przygotowanie się Chóru do koncertu w Godziszce, który towarzyszył Międzynarodowemu Festiwalowi Gaude Cantem w Bielsku-Białej. Do prowadzenia prób zostali zaproszeni wykwalifikowani instruktorzy, będący ekspertami w dziedzinie muzyki chóralnej i wokalnej. Krzysztof Wójtowicz, Katarzyna Kasprzyk, Gabriela Wąchała oraz dyrygent Chóru – Barbara Garus pracowali indywidualnie i sekcyjnie z 30-sto osobową grupą. Dzięki czemu, możliwe było przeprowadzenie profesjonalnych zajęć i ćwiczeń, które dały chórzystom możliwość rozwoju swoich umiejętności śpiewu i emisji głosu.

Następnym etapem projektu było uszycie strojów dla żeńskiej części chóru. Nowe czerwone żakiety oraz czarne spódnice po raz pierwszy zostały zaprezentowane 20 października 2012 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Gaude Cantem w Bielsku-Białej. Stroje, na miejsce koncertu chórzyści przywieźli w nowych pokrowcach z logo LUTNI, zakupionych również z pieniędzy projektowych. Występ chóru odbył się w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce. LUTNIA zaprezentowały wysoki poziom muzyki sakralnej, a jej występ był zarówno przeżyciem dla uczestników jak i licznej grupy słuchaczy. Po występie Chór udał się na zasłużony ciepły posiłek.

Rejestrator dźwięku, który także został zakupiony umożliwił realizację finalnego przedsięwzięcia czyli sesji nagrań oraz wydania płyty. Trzy listopadowe dni poświęcone na nagranie muzyki sakralnej przyniosły naprawdę pożądane efekty. Akustyka Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zbytkowie, bo tam nagrywano materiał, doświadczenie realizatora dźwięku, Krzysztofa Gawlasa oraz zaangażowanie chórzystów i dyrygenta pozwoliło nagrać kawał dobrej muzyki chóralnej. Płyta będzie zawierała 6 utworów sakralnych różnych kompozytorów, niespodzianką będzie utwór Omnia nuda et perta, który LUTNIA nagrała razem ze Stanisławem Soyką. W wydanie płyty mocno zaangażowało się studiog Dagmary i Mariusza Gruszków, co bez wątpienia podniesie wartość składanki. Powstałe wydawnictwo, na okres zbliżających się świąt, posłuży jako podarunek chóru dla wszystkich ludzi i podmiotów gospodarczych wspierających LUTNIĘ, w późniejszym czasie będzie muzyczną reklamą Strumienia rozdawaną przy okazji promocji miasta i chóru. Płyta będzie rozdawana bezpłatnie, przechowywana w siedzibie Towarzystwa oraz w dziale promocji Ośrodka Kultury w Strumieniu.

Po realizacji poszczególnych etapów Lutnia podsumowała projekt, organizując spotkanie, na którym obejrzano przygotowaną na ten cel prezentację multimedialną, fotoreportaże oraz uzupełnioną o nowe wydarzenia kronikę.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju", "Małe projekty" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Foto by Mariusz Gruszka i Krzysiek Puda

 

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk