Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • slajd_05
  • Slajd_02
  • Slajd_03
  • slajd_04
  • slajd_06
  • Slajd_01
Reklama

Pasja Pawła

Email Drukuj

 

Co łączy autorów wystawy fotograficznej "Pasja Pawła”?
Szczególne podejście do przestrzeni...

 

 

Przestrzeń ks. Pawła Hubczaka (rocznik 1971, wikarego w Andrychowie, Bestwinie, Porąbce, Strumieniu, budowniczego kościoła w Zbytkowie, animatora religijnych spektakli kameralnych i plenerowych, laureata Srebrnej Cieszynianki) to miejsce konkretnego spotkania z Bogiem, z konkretnie wyobrażonym Bogiem – Bogiem kształtu, barwy, gestu, a przy tym – przede wszystkim – Bogiem słowa. Bóg stał się człowiekiem, a człowiek, by zbliżyć się do Boga, może pokonywać drogę odwrotną -  w przestrzeni teatralnej kreowanej przez ks. Pawła staje się rzeczywistym świadkiem życia Zbawiciela, odgrywa role Jego bliskich, apostołów, a nawet wciela się w samego Chrystusa. Takie przeżycie uczy wiary głębokiej, jest ziarnem, które w przestrzeni realnego życia musi owocować dobrem.

Fotografia Mariusza Gruszki (rocznik 1973, założyciela młodzieżowej grupy fotograficznej C41, animatora działań kulturalnych w Strumieniu, współtwórcy Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego SFart, który wraz z Żoną Dagmarą prowadzi studio portretowe studioG oraz współpracuje z grafikiem Bartłomiejem Witkowskim, tworząc projekty pod szyldem ultrabrand.pl) to z kolei zapis przemieszczania się tam i z powrotem w przestrzeni kolejnych planów – myśli, oka, obiektywu i fotografowanego obiektu. Fotografia teatralna musi pokazywać warstwę zewnętrzną – scenografię, kostium, ale przede wszystkim przeniknąć do wnętrza twórców i widzów, by utrwalić uczucia; musi pokonać przestrzeń między tym, co widzialne, a tym, co jedynie odczuwalne, często ukryte.

Wystawa Mariusza będąca zapisem działań ks. Pawła ma kolejnych - i może najważniejszych – współautorów, czyli uczestników teatralnych spotkań – spektakli kameralnych i wielkich plenerowych widowisk. Uczestników aktywnych i biernych - twórców i widzów, uczestników przychylnych i krytycznych, pobieżnych i wnikliwych, spokojnych i nerwowych, głośnych i cichych, odważnych i nieśmiałych, dużych i małych, uśmiechniętych i smutnych, wzrokowców i słuchowców, skłonnych do przemiany i od zmian uciekających...

Nie da się wymienić wszystkich.

Popatrzcie i zobaczcie – oto fotografia, która próbuje opisać pasję ks. Pawła, która góry przenosi i Pasję, w której Chrystus krzyż nosi; fotografia, która próbuje przedstawić przestrzeń wiary wyobrażonej  i pozazmysłowej.

Powiedzcie sobie: "I ja tam byłem, koronę nosiłem (Święto Objawienia Pańskiego – pochód Trzech Króli), wino weselne piłem (Niedziela Palmowa), w mroku umierającego Chrystusa widziałem (Droga Krzyżowa) a w blasku jego Zmartwychwstanie; z aniołami śpiewałem (Jasełka Zbytkowskie), z osiołkiem Pawełkiem oddechem Dzieciątko ogrzewałem" (Strumieńskie Betlejem)...

Tyle o przestrzeni i jej bohaterach... A czas? A czas i tak należy do Boga.

Autor: Waldemar Krzysiek

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk